Slečna Brontëová píše o láske

 
 
Beletria | poézia > Slečna Brontëová píše o láske
 
Fixed banner
 
 

Slečna Brontëová píše o láske

Pre milovníkov Jany Eyrovej a Búrlivých výšin.
EAN: 9788081330063
Strán:510
Formát knihy:160x218 mm
Pre deti od (rokov):16+
Väzba knihy:tvrdá s prebalom
Hmotnosť 0.6730 Kg
Dodacia lehota
Dostupnosť: Skladom
Bežná cena: 7,50 € Vaša cena: 7,13 € Ušetríte: 5 %
Poštovné zdarma pri platbe vopred

Informácie o knihe

Vo svojom úžasnom románe Slečna Brontëová píše o láske, ktorý je melanžou faktu a fikcie, americká spisovateľka Juliet Gael štylisticky pútavo vykresľuje sny a nádeje, vášne a súženia najznámejších sestier-spisovateliek svetovej literatúry a vychádzajúc z korešpondencie a dobových dokumentov, si domýšľa, ako láska, dramaticky a  nečakane, zasiahla Charlottu Brontëovú.

Počas dvojročného štúdia v Bruseli Charlotte spoznala niektoré radostné stránky života - atmosféru pulzujúceho mesta, cestovanie, návštevy divadla, umelecké výstavy. Zdokonalila sa vo francúzštine, študovala literatúru pod vedením svojho nezabudnuteľného a obdivovaného profesora Monsieur Hégera, s ktorým sa tak ťažko lúčila...

Po návrate domov na ponurú haworthskú faru obklopenú yorkshirskými vresoviskami, viazaná povinnosťami k prísnemu otcovi, ktorý bol takmer slepý, a k bratovi-alkoholikovi-epileptikovi- narkomanovi, ambiciózna Charlotte odmietala podľahnúť beznádeji. Spolu so sestrami Emily a Anne vymyslela plán, ako si zarobiť na živobytie a zároveň si splniť svoj sen – budú písať a stanú sa spisovateľkami. Nadané deti pastora strávili celé svoje detstvo na opustenej fare v zapadlej dedine vymýšľaním fantastických príbehov a veršovaním, preto sa im to zdalo také prirodzené, ako dýchať vzduch. Romány, ktoré písali teraz, boli však celkom odlišné od romanticko-dobrodružných napodobenín Waltera Scotta, obdivovaného románopisca ich detstva. Svoje pocity izolovanosti, osobné trápenia, sny i predstavy pretransformovali na umenie. Búrlivé výšiny Emily Brontëovej a Jane Eyrová Charlotty Brontëovej rozbúrili hladinu dobovej literárnej kritiky a vzbudili obrovskú čitateľskú pozornosť.

Nevídaný úspech Jane Eyrovej vyniesol Charlottu – plachú a trochu zvláštnu mladú ženu všedného výzoru – na výslnie londýnskej literárnej scény a do pozornosti Georga Smitha, úspešného vydavateľa a neodolateľného mladého muža. Prekročí jeho záujem o nadanú, inteligentnú a dôvtipnú novú autorku hranice profesionálneho vzťahu? Práve vtedy, keď sa zdalo, že život prináša Charlotte novú nádej, rodinu Brontëovcov postihla strašná tragédia. Londýnska módna intelektuálna spoločnosť a George Smith sa dostali do úzadia a Charlotte zostali len obavy, či ju jediný romantický vzťah nečaká len na špičke jej pera...

V blízkosti Charlotty, priamo v haworthskej farnosti, žil ešte jeden muž – kaplán pastora Brontëho, Arthur Bell Nicholls, muž s kamennou tvárou, ale srdcom plným citu, ktorý Charlottu tajne miloval. Aká odpoveď ho čaká, keď sa odhodlá požiadať Charlottu o ruku?

 

O autorke: JULIET GAEL

Z anglického originálu Romancing Miss Brontevydaného nakladateľstvom Ballantine Books v roku 2010, preložila Eva Preložníkova.

EVA PRELOŽNÍKOVÁ, skúsená prekladateľka a odborníčka na anglickú a americkú detskú literatúru, získala za preklad knižky R. Dahla: Žirafa, Pelly a ja medzinárodnú cenu za kvalitu prekladu – diplom Čestnej listiny IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu). Cena sa udeľuje sa každé dva roky autorom, ilustrátorom a prekladateľom za jednu z najlepších detských kníh vydaných v danej krajine za posledné dva roky. Toto ocenenie získal aj Otakar Kořínek za preklad Pána prsteňov I.-III.

Autor

Juliet Gael

O autorovi

 

 

 

Fascinujúci príbeh svetoznámej spisovateľky Charlotty Brontëovej, autorky Jany Eyrovej a jej sestier. Žena žijúca v izolácii na vidieku napísala romány, ktoré sa stali súčasťou svetovej literatúry. Aký bol jej jediný romantický vzťah? 

Recenzia na knihu