...brilantný román, akoby sa tu stretával Jack London so Stephanom Kingom. (Jeffery Deaver)
...hrôzostrašný príbeh a metafyzická meditácia o tom, v čom vlastne spočíva náš život. (The Times)
Dotlač 11. 10. 2024. Knihy si môžete už objednať. Expedujeme od 14. 10. 2024.
...brilantný román, akoby sa tu stretával Jack London so Stephanom Kingom. (Jeffery Deaver)
...hrôzostrašný príbeh a metafyzická meditácia o tom, v čom vlastne spočíva náš život. (The Times)
V čase slávnych polárnych expedícií, keď Amundsenove výpravy boli nedávnou minulosťou, skupina mladíkov z bohatých rodín sa rozhodne stráviť polárnu noc v ďalekej Arktíde. Po krátkom váhaní sa k nim pripojí Jack Miller. Chudobný, osamelý, nespokojný so svojou monotónnou prácou úradníka, zúfalo chce zmeniť svoj život. Chopí sa šance a stáva sa telegrafistom výpravy.
Zakrátko sa už päť mužov a osem huskyov plaví cez Barentsovo more na Špicbergy v svetle polnočného slnka. Nadšenie a úžas ich sprevádza až do cieľa plavby. Neobývaná zátoka Gruhuken, v ktorej budú táboriť celý rok, ich očarí.
Leto v ďalekej Arktíde je krátke a čoskoro naposledy uvidia slnko. Polárna noc zahalí krajinu, nasledujú dlhé mesiace tmy a Jack cíti čoraz väčšiu úzkosť. Zhodou nepriaznivých okolností jeho druhovia jeden po druhom opúšťajú Gruhuken. Jack zostáva sám...
Ale Gruhuken nie je neobývaný. Niekto tam vonku v temnote chodí, počuť kroky, čudné zvuky... A Jack sa pýta: Kto je to? Čo odo mňa chce? A prečo ma nenávidí?
Očarujúci, jemne znepokojujúci a nenápadný duchársky príbeh, ktorý by mohol napísať MR James, keby navštívil Arktídu.
The Guardian
Strašidelný príbeh, pri ktorom “tuhne krv” v žilách, o zmätenej mysli človeka na ľadových pláňach severu.
Daily Mail
Michelle Paverová sa narodila v roku 1960 v Malawi. Od svojich troch rokov žije v Anglicku. Vyštudovala biochémiu na Oxfordskej univerzite. Pracovala v právnickej firme, ale čoskoro sa osamostatnila, aby sa mohla venovať písaniu.
Jej príbehy situované do prírodného prostredia a do dávnej minulosti sú podložené okrem štúdia knižných prameňov aj vlastným poznávaním krajín. Precestovala Arktídu, oblasť Stredomoria a Egypt, plávala s delfínmi, odvážila sa do blízkosti žralokov, medveďov, diviakov i vlkov. Je autorkou skvelého, mimoriadne úspešného medzinárodného bestselleru KRONIKA TEMNÉHO DÁVNOVEKU, situovaného do doby kamennej.
EVA PRELOŽNÍKOVÁ, skúsená prekladateľka a odborníčka na anglickú a americkú detskú literatúru, získala za preklad knižky R. Dahla: Žirafa, Pelly a ja medzinárodnú cenu za kvalitu prekladu – diplom Čestnej listiny IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu).
Cena sa udeľuje sa každé dva roky autorom, ilustrátorom a prekladateľom za jednu z najlepších detských kníh vydaných v danej krajine za posledné dva roky.
Toto ocenenie získal aj Otakar Kořínek za preklad Pána prsteňov I.-III.
Eva Preložníková v Múzeu Roalda Dahla v Great Missendene.
MICHELLE PAVEROVÁ sa narodila v roku 1960 v Malawi. Od svojich troch rokov žije v Anglicku. Vyštudovala biochémiu na Oxfordskej univerzite. Pracovala v právnickej firme, ale čoskoro sa osamostatnila, aby sa mohla venovať písaniu.
Je autorkou skvelého, mimoriadne úspešného medzinárodného bestselleru KRONIKA TEMNÉHO DÁVNOVEKU, situovaného do doby kamennej. Kniha je vlastne kombináciou autorkinej detskej lásky k mýtom a zvieratám, najmä vlkom, a jej dospelej vášne k cestovaniu, antropológii a archeológii.
Dobu kamennú sa snaží zobraziť čo najreálnejšie. Študovala pramene z archeológie a antropológie, aby sa dozvedela o živote ľudí v prehistorických dobách. Väčšinu praktických vecí v nich našla a využila pri písaní. Čo sa však dá nájsť ťažko, je v čo ľudia v tej dobe verili, čo si mysleli o živote a smrti. Študovala preto novšie kultúry, ako napríklad Inuitov, pôvodných obyvateľov etnickej skupiny Sami zo Severnej Škandinávie, Ainu z Japonska, Eboe a Kumio zo Severnej Afriky či Aboriginies z Austrálie. Na základe týchto poznatkov sa snažila zobraziť ľudí žijúcich v prehistorickom období a ich zmýšľanie.
Vlkov má Michelle Paver naštudovaných do detailov. Už od detstva o nich veľa čítala, vie ako reagujú v jednotlivých situáciách, ako sa k nim treba správať. Neustále navštevuje rezervácie vlkov, zoologické záhrady a študuje ich aj vo voľnej prírode. Autorka je presvedčená o tom, že musí spoznať život v lese priamo, takpovediac, na vlastnej koži. Je pre ňu dôležité, aby čitatelia príbehov mali pocit, že sú tam, aby les cítili a počuli. Preto vycestovala do severného Nórska, východného Fínska, Laponska a pobudla som v divej prírode. Michelle Paver tak žije a dýcha Torakov svet na svojich cestách. Počas nich si totiž snaží vyskúšať všetko, čo jej hrdina v knihách zažije – plavbu v studenom mori na malej loďke, noc v pustom lese, chuť surového tulenieho mäsa, potápanie v ľadových fjordoch... Vystúpila na ľadovce, navštívila Inuitov a pôvodných obyvateľov etnickej skupiny Sami, ktorí vedia ako prežiť v snehu a ľade. V treťom Torakovom príbehu totiž prichádza sneh, ľad, tma, studené more. Vďaka štúdiu historických prameňov a zážitkov na vlastnej koži dokáže veľmi autenticky popísať chute, vône, zvuky. Navštívila aj Transylvániu, kde študovala stopy a správanie vlkov, rysov, líšok, srncov, medveďov.
Ďalšou čitateľskou lahôdkou je séria BOHOVIA A BOJOVNÍCI odohrávajúca sa v dobe bronzovej na gréckych ostrovoch. K jej tvorbe pristupovala rovnako poctivo ako ku Kronike temného dávnoveku.
Jej príbehy situované do prírodného prostredia a do dávnej minulosti sú podložené okrem štúdia knižných prameňov, aj vlastným poznávaním krajín. Precestovala Arktídu, oblasť Stredomoria a Egypt, plávala s delfínmi, odvážila sa do blízkosti žralokov, medveďov, diviakov i vlkov. Je autorkou skvelého, mimoriadne úspešného medzinárodného bestselleru KRONIKA TEMNÉHO DÁVNOVEKU, situovaného do doby kamennej.
Načítavam hodnotenie knihy...