Vzrušujúci príbeh o Sofii a jej popletenom kamarátovi obrovi.
Sfilmované (2016).
Knihy Roalda Dahla majú rady deti aj ich rodičia.
Hodnotenie
Pridať nový komentár
Synovi sa kniha veľmi páčila. Odporúčam.
Vzrušujúci príbeh o Sofii a jej popletenom kamarátovi obrovi.
Sfilmované (2016).
Knihy Roalda Dahla majú rady deti aj ich rodičia.
Synovi sa kniha veľmi páčila. Odporúčam.
Môže malé dievčatko zvíťaziť nad hroznými, ozrutnými obrami - ľudožrútmi, ktorí šíria strach po celej krajine? Máte pravdu - nemôže. Iba ak ... iba ak by jej pomohol dobrý kamarát, rovnako veľký ako oni - Kamoš obor. A nemyslite si, že malá Sophia prežíva v príbehu iba strach a napätie. Kamoš obor je totiž veľmi zábavný spoločník a Sophiu i vás často rozosmeje. No a pretože má rád deti, určite sa stane aj vaším kamarátom. V knihe sa stretnete dokonca aj s anglickou kráľovnou.
Nebol to človek. Nemohol to byť. Bolo to štyrikrát také vysoké ako najvyšší človek. Bolo to také vysoké, že malo hlavu vyššie ako okná na poschodí okolitých domov. Sophia chcela vykríknuť, otvorila ústa, ale neozval sa žiadny zvuk. Mala vyschnuté hrdlo a celé telo jej od strachu skamenelo.
Veď bola hodina bosoriek.
Približovala sa k nej vysoká čierna postava. Kráčala po druhej strane ulice, splývala s priečelím domov a skrývala sa v tmavých miestach, kam nedopadalo mesačné svetlo.
Postupovala krok za krokom, bližšie a bližšie. Navyše, pohybovala sa veľmi rýchlo. Zastavila sa, potom sa znova pohla, opäť sa zastavila.
Ale čo to, preboha, robí?
Aháá! Sophia teraz videla, čo robí. Zastavuje sa pred každým domom. Zastavovala sa pri každom dome na ulici a nazerala do okien na poschodí. Musela sa skutočne poriadne skloniť, aby videla do okien na poschodí. Taká bola vysoká.
Zastavila sa a nazrela dovnútra. Potom kráčala ďalej k vedľajšiemu domu, znovu sa zastavila, pozrela dovnútra. Takto postupovala po celej ulici.
Teraz už bola celkom blízko a Sophia ju videla zreteľnejšie.
Pozorne si postavu obzerala a bola presvedčená, že to musí byť OBOR. Bolo jasné, že to nie je človek. Určite to je OBOR.
Najskôr nejaký OBOR.
Sophia uprene hľadela cez nejasnú mesačnú ulicu. Obor (ak to bol naozaj obor) mal oblečený dlhý ČIERNY PLÁŠŤ.
V jednej ruke držal niečo, čo vyzeralo ako DLHOČIZNÁ TENKÁ TRUBICA.
V druhej ruke niesol OBROVSKÝ KUFOR.
Teraz sa už obor zastavil priamo pred domom pána a panej Goocheyovcov. Goocheyovci mali obchod s potravinami uprostred ulice High Street a bývali hneď nad obchodom. Sophia vedela, že obidve ich deti spia v prednej izbe na poschodí.
Obor hľadel cez okno do izby, v ktorej spali Michael a Jane Goocheyovci. Sophia ho so zatajeným dychom napäto pozorovala.
Videla, ako obor ustúpil o krok a položil kufor na chodník. Sklonil sa k nemu a otvoril ho. Niečo vytiahol. Vyzeralo to ako sklenený zavárací pohár, taký štvorcový so závitom na hrdle. Odkrútil vrchnák na pohári a niečo, čo bolo vnútri, nalial do dlhočiznej trubicovej veci.
Sophia ho pozorovala a celá sa pritom roztriasla.
Ďalšia sfilmovaná dahlovka - Kamoš obor
Z anglického originálu The BFG, vydaného nakladateľstvom Penguin Books Ltd v Londýne (Puffin Books), preložil Henrich Chládek.
ROALD DAHL je najznámejším autorom detských kníh minulého storočia. Jeho príbehy pre deti sú fascinujúce, provokujúce, zábavné i dojemné. Stále je najlepším rozprávačom príbehov na svete.
„Dahlovky“ čítajú aj deti, ktoré inak nečítajú. A s radosťou si ich prečítajú aj rodičia.
„Ak máš pekné myšlienky, budú ti vyžarovať z tváre ako slnečné lúče a vždy budeš vyzerať pekne.“ (R. Dahl)
QUENTIN BLAKE (1932), jeden z najuznávanejších britských ilustrátorov, tvorca komiksov, dlhoročný prispievateľ do časopisov Punch, Spectator a mnohých iných, začal ilustrovať knihy pre deti začiatkom 60. rokov. Ilustroval knihy Roalda Dahla a mnohých iných prominentných britských tvorcov detských kníh. Spolupráca s Roaldom Dahlom bola významným obdobím jeho súkromného i profesionálneho života. Ide o mimoriadne vzácny prípad súladu dvoch autorských poetík. Blake napísal a ilustroval aj vlastné knihy pre deti. V roku 1988 dostal cenu OBE.
Henrich Chládek
ROALD DAHL (1916 – 1990), známy britský autor hrôzostrašných poviedok pre dospelých, majster čierneho humoru, je zároveň jedným z najobľúbenejších a najprekladanejších autorov detských kníh 20. storočia. Deťom od 7 do 12 rokov venoval viac než 20 kníh, prevažne detských bestsellerov, ktoré čítajú deti na celom svete. Zázračne vzbudzujú záujem o čítanie aj u detí, ktoré inak nečítajú. Čitateľsky najúspešnejšou časťou Dahlovej tvorby pre deti sú fascinujúce, ale i provokujúce, zábavné, no i dojemné príbehy, akými sú Jakub a obrovská broskyňa, Matilda, Čarodejnice, Charlie a továreň na čokoládu, Danny - majster sveta, Fantastický pán Lišiak, Hastrošovci, Jurov zázračný liek a Kamoš obor. Menším deťom venoval krásne ilustrované knižky Zázračný prst, Obrovský krokodíl, Žirafa, Pelly a ja. Mnohé z Dahlových príbehov pre deti boli sfilmované, ako napríklad Matilda, Danny – majster sveta, Čarodejnice, Jakub a obrovská broskyňa, Charlie a továreň na čokoládu a Fantastický pán Lišiak. Dahlov „detský horor“ Čarodejnice získal prestížnu cenu Whitbread Award a Matilda The Children's Book Award.
V Anglicku existujú dve múzeá Roalda Dahla. Jedno z nich, v Great Missendene – mestečku, v ktorom autor žil a tvoril – je netypické, interaktívne literárne a vzdelávacie centrum, ktoré u detí podporuje fantáziu, tvorivosť a lásku ku knihám.
V ankete o najobľúbenejšieho autora detských kníh, organizovanej medzi anglickými deťmi a ich rodičmi v roku 2013 k Medzinárodnému dňu detskej knihy, Roald Dahl porazil J. K. Rowlingovú.
Muzikály Matilda a Charlie a továreň na čokoládu sa úspešne uvádzajú na javiskách londýnskych divadiel i na Broadwayi.
Načítavam hodnotenie knihy...