Editoriál

 
 
Úvod > Editoriál
 
Fixed banner
 
 
 
 

Marec 2017

Heslo Marec - mesiac knihy iste poznajú všetci (najmä starší) obyvatelia Slovenska i Česka. Takáto pocta sa marcu, no hlavne knihám, dostala po prvýkrát v r. 1955, na počesť Mateja Hrebendu (ktorý sa narodil i zomrel v marci, 1796 - 1880). Matej Hrebenda bol podomovým kníhkupcom, zberateľom ľudových piesní a rozprávok, národným buditeľom, šíriteľom slovenskej i českej kultúry, autorom príležitostných básní. Napriek tomu, že bol takmer slepý a žil väčšinou v biede, sa knihám neprestal venovať do konca svojho života.
Od čias Hrebendu sa vo všetkých odboroch ľudskej činnosti udiali doslova revolučné zmeny. Týka sa to samozrejme i kníh. Podivuhodné je, že sú tu dodnes, v pôvodnej, "archaickej", papierovej podobe. Prežili digitalizáciu, internet, čítačky, masmédiá, výzvy na šetrenie lesov, strašenie prachom a roztočmi... Utešene sa množia (ako tie roztoče) a zapĺňajú police kníhkupectiev, antikvariátov, knižníc, pracovní i bytov do posledného miestečka. Stali sa dokonca najobľúbenejším darčekom najmä na Vianoce (aj keď často ide o len o spásonosnú "krabičku poslednej záchrany", kúpenú doobeda na Štedrý deň).

Kde sú tie časy, keď mi za "socíka" známa pani v kníhkupectve odkladala podpultové knižné novinky, najmä prekladové, ktoré prichádzali vždy vo štvrtok, v obmedzenom množstve.

V duchu bonmotu "Odborník sa diví, laik žasne", sa pri vstupe do veľkého kníhkupectva úprimne divím nad obrovskou nadprodukciou písaného slova, presahujúcou časové možnosti bežného človeka prečítať čo i len stotinu z toho, čo vám knižný trh ponúka.

Ako vydavateľ si niekedy pri dodávke našich noviniek kladiem otázku, či sa naša knižka nestratí v prívale nových a nových kníh z celého sveta (na väčšine z nich je napísané: "Svetový bestseller", "Preložené do 30 jazykov", "Kniha, ktorá zmení váš život", "TOP 1 v Londýne" a pod.). Či si vôbec klient knihu všimne, vezme ju aspoň do ruky, či si ju nebodaj aj kúpi. Je to matematicky nevysvetliteľné, ale obyčajne sa mi tieto obavy nenaplnia: väčšina našich kníh sa v pohode predá, niektoré z nich dokonca nestíhame tlačiť.

Ešte ťažšie to musí byť pri vstupe do kníhkupectva pre autora.
Predstavte si, že ste napísali (podľa Vás) celkom dobrú rozprávku pre deti. Podaril sa Vám malý zázrak - našli ste na ňu vydavateľa. Ak nie, vydali ste si knihu (za pomoci fimy Pôžičkáreň, sro) "vo vlastnom náklade" a tešíte sa, ako ju kníhkupectvá zaradia do predaja, ľudia sa budú o ňu pri pultoch biť, knižnice posielať pozvánky na besedy s čitateľmi, televízie do Smotánok, napadne Vám možno aj otázka, čo s honorárom (nové auto? Maledivy? bazén?).
Poďme na to matematicky:
Momentálne je v ponuke na našom knižnom trhu 2182 titulov rozprávok (www.martinus.sk). Vizualizujme si to: Keby sme poukladali 2182 + 1 rozprávkových kníh na stôl, musel by byť dlhý cca 480 metrov. Pozdĺž tohto stola prechádza Jeho Veličenstvo (budúci) Čitateľ a letmo si prezerá knihy (letmo preto, lebo keby sa pri každej knihe zastavil čo i len na 5 sekúnd, trvala by mu "prechádzka" pozdĺž stola rovné 3 hodiny!). Takže: naša p.o. (pokusná osoba) kráča pomalým krokom vedľa polkilometrového stola, a zrak jej skáče z jednej knihy na druhú. Po 15 minútach pomalej chôdze sa na konci stola otočí, vráti sa napr. o 283 metrov späť a ukáže prstom na jednu knihu. A je to práve tá Vaša!

Napriek tejto dosť pesimistickej predstave sú aj na Slovensku autori, ktorí dokážu zaujať svojimi knihami desiatky tisíc čitateľov. Napr. (sfilmovaný) bestseller Evity si vraj kúpilo 160.000 klientov (ináč na Slovensku sa kniha, ktorej sa predá viac ako 5.000 výtlačkov považuje za bestseller). 

Ak chcete byť svedkom odovzdávania literárnych cien Panta Rhei Awards 2016 podľa hlasovania čitateľov, priamy prenos bude 30. marca 2017 o 19,30 hod. na www.joj.sk. Uvidíte autorov najpredávanejších a najobľúbenejších kníh i kultúrny program s moderátorkou K. Farkašovou. Možno aj nás - sme pozvaní. Hlasovať i vyhrať ceny môžete na www.awards.sk

K Mesiacu knihy pripravila zaujímavú súťaž o ceny pre čitateľov aj knižná distribúcia Martinus.sk. Propozície pozri na: www.kniznedilemy.sk.

Slovenská asociácia knižníc vyhlásila Týždeň slovenských knižníc na dni 13.-19.3.2017. Určite nejakú knižnicu vo svojom okolí máte. Zastavte sa.

 

Január 2017

Milí naši návštevníci,

                    rok 2017 sa rozbehol naplno a pohodu pri vianočných stromčekoch vystriedal pracovný zhon a všedné starosti o rodinu.

Vrátim sa na chvíľku k Vianociam. Boli pre mňa zvlášť príjemné, pretože tesne pred nimi ma prepustili z nemocnice. Mohol som sa tak v pokoji trochu venovať papierovačkám spojeným s koncom "zdaňovacieho obdobia", našej novej webstránke (na ktorej práve ste), no najmä čítaniu kníh.

Pod stromček som ich dostal pár:

Si ako slnko - od populárnej Keleovej-Vasilkovej. Neviem ani prečo, no ja nečítam ani nevydávam) tzv. ženské romány (asi preto, že som muž), tu som urobil výnimku: autorka venovala knihu svojmu nedávno zosnulému otcovi - známemu cestovateľovi, horolezcovi, geografovi a publicistovi - RNDr. Františkovi Kelemu, ktorého som osobne poznal (vydali sme mu knihu Everest - hora smrti). Kniha jeho dcéry ma sklamala - asi bola písaná priskoro po tragickej udalosti, a tak vlastne na prvých 60 stranách je najčastejšie opakovaná veta "Strašne mi chýbaš", pričom hrdinka sa na každej strane minimálne raz rozplače.  Neskôr, keď autorka do deja vtiahne svoju sestru a širšiu rodinu, sa dej rozbehne, a ku koncu román nadobudne zaujímavé zápletky. Pretože p. Keleová je vychytenou autorkou so stovkami tisíc predaných kníh, budem si musieť ešte nejakú kúpiť a príp. si napraviť svoj názor. Ale zrejme ide aj o vec vkusu: na internete sa pod knihou vyskytujú nadšené komentáre typu (parafrázujem): "Najlepšie, čo som doteraz čítala", "Celú knihu som preplakala", "Skvelé - nesklamala" a pod. Asi si bude treba zvyknúť, že svet je farebný a že rovnakú vec môžu ľudia vnímať celkom odlišne ako ja. A že niet dôvodu ich za to odsudzovať.

Ponuka dňa - od Tomáša Janovica. Jeho aforizmy sú geniálne. Napr. tento: "Ľavičiari až tak veľmi nechcú, aby všetci boli šťastní, ale aby všetci boli šťastní rovnako." Alebo: "Ja som mal kľúč v detskej izbe zvonka. Moje deti už zvnútra." "Sme národ slova. Najviac vychutnávame hudbu a obrazy, keď o nich čítame." "Rodičia na chate - a deti na chate." Kniha sa dá čítať "na preskáčku" - náhodne otvoríte, prečítate si pár strán a vrátite na nočný stolík.

Touha po absolutnu (Svatí muži Indie) - od Viliama Poltikoviča. India prostredníctvom budhizmu a jogy ovplyvnila nielen celú Áziu, ale v posledných desaťročiach aj západný svet. Svedčia o tom desiatky budhistických a jogových centier v Európe a Amerike. Množstvo záujemcov o duchovné poznanie a hľadanie zmyslu života cestuje za múdrosťou duchovných majstrov - "svätých mužov" priamo do Indie. A takúto cestu ponúka čitateľovi aj táto kniha. Je plná krásnych fotografií.

Po prečítaní knihy som si uvedomil, ako málo som pred časom na svojej ceste do Indie videl. Bežný turista vníma veci dosť povrchne aj preto, že je obmedzený časom. Ja som vnímal  Indiu najmä ako krajinu kontrastov: býval som v hoteli, ktorý bol predtým sídlom maharadžov, s prepychovým interiérom a službami (napr. počas pobytu som sa nedotkol nijakej kľučky - pri každých  dverách stál livrejovaný "dverník", ktorý mi ich otvoril). Keď však vyjdete na ulicu, alebo cestujete po vidieku, vidíte obrovskú chudobu, špinu, biedu... deti hrajúce sa v blate, rodiny bývajúce v chatrčiach ... No a zrazu vyjdete z autobusu a pred vami sa zjaví - Taj Mahal - mramorový čipkovaný sen - palác - mauzóleum, ktorý stavalo 20.000 robotníkov 20 rokov. A viete kvôli čomu? Kvôli DVOM ľuďom, ktorý sú v ňom pochovaní ! Vraj je to "symbol lásky panovníka ku svojej manželke". Je to skôr symbol nebotyčnej sociálnej nerovnosti ľudí. Ale, aby som niekomu nekrivdil, po rokoch táto prepychová hrobka plní aj svoj iný účel - hrnú sa k nej davy turistov z celého sveta a prinášajú peniaze. Či majú z nich niečo aj tí ľudia v chatrčiach, nie som si istý.

Trhlina - od Jozefa Kariku. Predvianočný bestseller slovenského autora. Ide o románový hororový príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami: v pohorí Tribeč sa už niekoľko desaťročí strácajú ľudia - jednoducho idú do lesa (napr. na huby, alebo pracovať ...  a nevrátia sa. Nikdy ich nenájdu. Teda, až na jeden prípad, kedy našli strateného človeka až po troch mesiacoch - prakticky pomäteného, s dorezanými rukami a popáleninami. Nedalo sa s ním komunikovať, a tak je záhadou, kde 3 mesiace vlastne bol. Skončil nakoniec na psychiatrii). Dej knihy sa odohráva na kopcoch Tribeča v okolí obcí, Zlatno, Podhorany, Jelenec, Štitáre, Kostoľany ... Veľmi sugestívny popis udalostí. Po prečítaní knihy sa budete možno báť vstúpiť do lesa (najmä ak žijete na úbočí Tribeča, ako napr. ja). Tiež tzv. cesta smrti = stará výpadovka NR - BB, známa neobvykle vysokým počtom nehôd, hoci ide o komunikáciu bez zákrut a záludností, vzbudzuje podozrenie, že je pod vplyvom negatívnych energií, pôsobiacich na vodičov počas jazdy, pretože sa vinie práve pozdĺž Tribeča.
Za tie roky, čo tu bývam som prechodil Tribeč krížom-krážom, po ceste NR-ZM jazdím denne, okrem stáda divých svíň som sa nestretol s ničím neobvyklým. Akurát som si všimol v lese, kúsok za Štitármi zhluk podivuhodných krížov, sošiek, obrázkov svätých, pôsobiacich v popoludňajšom tichu lesa záhadne až strašidelne. Nabudúce sa v lese budem zrejme trochu viac obzerať a viac si všímať neobvyklé veci. 

Tajemství prasíly - od J.J.J. Mišku. Patrí do tzv. psychotronickej literatúry a je založená na predstave, že celý vesmír je prestúpený líniami energie, ktorá preniká aj cez našu Zem. Na niektorých miestach zemského povrchu prevláda tzv. vyžarovacia zložka prasily (čo má kladný vplyv na organizmy, vrátane ľudí - na takýchto miestach sa oddávna stavali kostoly, obetištia a boli uctievané ako posvätné miesta), na iných tzv. vžarovacia zložka prasily, ktorá má deštrukčné pôsobenie a podľa autora, na týchto miestach sa môžu objaviť javy ako deštrukcia hornín, vysychanie vegetácie, negatívne vplyvy na psychiku ľudí i zvierat, dokonca môže dôjsť aj k zmiznutiu ľudí, zvierat, či predmetov - pozri Karikovu Trhlinu). Existujú hypotézy, podľa ktorých ide o "brány" do paralelných svetov, resp. iných dimenzií - čo podporujú aj doložené prípady zmiznutých ľudí. Spomínajú sa aj v tejto knižke. Kniha obsahuje aj ďalšie kapitoly napr. o tzv. poltergeistoch, o vyčíňaní ktorých existuje množstvo doložených správ aj zo súčasnosti. Tiež o dračích symboloch, alchymistoch, posvätných kameňoch a mnohom inom. Všetko naviazané na pôsobenie prasily.

Ak milujete záhady, táto kniha je pre vás. (Pred ňou si prečítajte Trhlinu.) 

Nitra - ako si ťa pamätáme - od Vladimíra Bártu a kol. Reprezentačná publikácia, plná historických fotografií , faktografického materiálu i zábavných príbehov z minulosti nášho krásneho mesta. Pretože v ňom žijem už nejaký ten rôčik, s pôžitkom som si pospomínal na miesta a ľudí, s ktorými som sa aj osobne stretol.

/////

Samozrejme, počas Vianoc som venoval viac času aj rôznym, najmä spravodajským stránkam  internetu.
Internet umožňuje ľuďom zlostiť sa nad správami zo všetkých kútov sveta (parafráza na výrok Marka Twaina o novinách).

 

Vitajte na našom novom webe

Milí naši
malí i veľkí čitatelia,
usilovní predajcovia našich kníh,
začínajúci i ostrieľaní autori,
blogeri,
náhodní i pravidelní návštevníci našej webstránky!

Iste vás prekvapilo, že po kliknutí na www.enigma.sk sa objavilo čudo, dosť odlišné od toho,  na čo ste boli zvyknutí - nová webstránka Enigmy! Veríme, že to bolo prekvapenie príjemné a  že si na novoty rýchlo zvyknete.

Stránka má už na prvý pohľad modernejší dizajn a je usporiadaná prehľadnejšie, ako tá doterajšia.
Pre každú kategóriu návštevníkov prináša okrem osvedčených postupov aj zaujímavé novinky:

Bežní klienti  ("zháňam knihu") -  môžu si nastaviť v danej kategórii kníh aj cenové rozpätie nákupu, pri knihách pre deti vekové rozpätie malých čitateľov.  

Smartfónisti (ľudia, čo si berú do parku namiesto sieťky na motýle mobil) - tých potešíme: náš nový web je responzívny, t.j. zobrazenie sa prispôsobuje veľkosti obrazovky Vašej čarovnej skrinky.

Kníhkupci - na titulke pribudol výrazne označený VSTUP PRE MAJITEĽOV KNÍHKUPECTIEV. Tak ako doteraz vyžadujeme počiatočnú povinnú registráciu, neskôr sa už len prihlásite a všetky údaje Vám do objednávkového formulára "naskáču". Ak robíte opakované nákupy, odporúčame Vám (po vstupe do zóny kníhkupcov) využiť Objednávkový lístok v hornej lište - sú tam všetky ponúkané knihy v abecednom poradí - stačí vyplniť len počty a kliknutím odoslať.

Blogeri - zachovali sme doterajšie rozdelenie na literárny blog - KOPE VÁS MÚZA?  a na cestovateľský blog - CESTY / RIEKY. Blogy majú nový, moderný dizajn, s vylepšenou funkcionalitou - napr. obrázky môžete vkladať do textu využitím Drag and Drop ("Ťahaj a pusť" - ľavým tlačidlom myši), tiež väčšie rozmery obrázkov, bez nutnosti ich predbežnej úpravy potešia. Bloger si "obsluhuje" svoje príspevky sám: pridáva ich, upravuje, maže, odpovedá na obdivné komentáre...

Zachovali sme doterajšie osvedčené rubriky:
Najpredávanejšie knihy
Stav zásob kníh
Recenzie našich kníh a zmienky o nich v médiách.
Dátum, meniny, vtipný bonmot na zasmiatie i zamyslenie

Pribudli:
Informácie o autoroch kníh
Ankety na rôzne témy
Zaujímavosti o knihách v rubrike Vedeli ste, že...?

Veríme, že nová stránka splní Vaše (i naše) očakávanie a že sa stane, okrem možnosti nakupovania kníh, aj miestom stretávania sa ľudí, ktorí milujú čítanie / písanie kníh, i tých, čo sa chcú podeliť o zaujímavé zážitky z prírody a cestovania.

Ďakujeme za návštevu - príďte zas!