Fantastický pán Lišiak

 
 
Pre deti a mládež > Roald Dahl > Fantastický pán Lišiak
 
Fixed banner
 
 
Reklamné okno
 
 

Roald Dahl je najznámejším autorom detských kníh minulého storočia. Jeho príbehy pre deti sú fascinujúce, provokujúce, zábavné i dojemné. Stále je najlepším rozprávačom príbehov na svete.

„Dahlovky“ čítajú aj deti, ktoré inak nečítajú.

S radosťou si ich prečítajú aj rodičia.

 

„Ak máš pekné myšlienky, budú ti vyžarovať z tváre ako slnečné lúče a vždy budeš vyzerať pekne.“ (R. Dahl)

 
 

Fantastický pán Lišiak

EAN: 9788081330797
Strán:96
Formát knihy:195x264 mm
Pre deti od (rokov):7
Väzba knihy:mäkká
Hmotnosť 0.3180 Kg
Dodacia lehota
Dostupnosť: Skladom
Vaša cena: 8,40 €
Poštovné zdarma pri platbe vopred

Informácie o knihe

Každé dieťa vie, že kradnúť sa nesmie. No pán Lišiak kradne preto, lebo jeho rodine hrozí hlad a prenasledovanie. Mali by sme ho za to odsúdiť? Lenže on si sem-tam uchmatol niečo z cudzieho, aj keď mu hlad bezprostredne nehrozil...

Tak či tak mu pri čítaní tohto vzrušujúceho príbehu budete držať palce, pretože pre záchranu svojej rodiny, ba aj iných ohrozených zvieratiek, využije svoju líščiu prefíkanosť. V očiach všetkých sa tak stane jednoducho fantastickým.

Traja farmári (ukážka z knihy)

Dolu v údolí boli tri farmy. Majiteľom tých fariem sa darilo dobre. Boli to bohatí ľudia. No boli aj zlí a lakomí. Podobných neprajníkov a lakomcov ako tí traja možno stretnúť aj medzi inými ľuďmi. Volali sa Bambuch, Bunco a Bubláň.

Farmár Bambuch mal slepačiu farmu. Choval tisíce sliepok. Bol strašne tučný. To preto, lebo každý deň zjedol na raňajky, na obed a na večeru tri varené sliepky s kopou halušiek.

Farmár Bunco choval kačice a husi. Nespočetné množstvo husí a kačíc. Vyzeral ako nejaký malý bruchatý trpaslík. Bol taký malý, že v každom bazéne na svete by mal bradu pod vodou i v tej najplytkejšej vode. Živil sa lievancami plnenými husacou pečeňou. Rozmiešal pečene na odpornú masu a tou potom plnil lievance. Od takej stravy mával bolesti brucha a strašne zlostnú náladu.

Farmár Bubláň choval morky a pestoval jablká. Húfy moriek choval v sade plnom jabloní. Nejedával vôbec nikdy žiadne jedlo. Zato však vypil celé sudy silného muštu, ktorý vyrábal z jabĺk zo svojho sadu. Bol tenký ako ceruza a zo všetkých najprešibanejší.

Bambuch, Bunco, Bubláň
– tučný, malý, dlháň.

Rozdielni len naoko,
zlí sú všetci rovnako!

Takto na nich pokrikovali deti z okolia, keď ich zbadali.


 

Z anglického originálu Fantastic Mr. Fox, vydaného nakladateľstvom Penguin Books Ltd. v Londýne v roku 1974, preložila Eva Preložníkova.

EVA PRELOŽNÍKOVÁ, skúsená prekladateľka a odborníčka na anglickú a americkú detskú literatúru, získala za preklad knižky R. Dahla: Žirafa, Pelly a ja medzinárodnú cenu za kvalitu prekladu – diplom Čestnej listiny IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu). Cena sa udeľuje sa každé dva roky autorom, ilustrátorom a prekladateľom za jednu z najlepších detských kníh vydaných v danej krajine za posledné dva roky. Toto ocenenie získal aj Otakar Kořínek za preklad Pána prsteňov I.-III.

QUENTIN BLAKE (1932), jeden z najuznávanejších britských ilustrátorov, tvorca komiksov, dlhoročný prispievateľ do časopisov Punch, Spectator a mnohých iných, začal ilustrovať knihy pre deti začiatkom 60. rokov. Ilustroval knihy Roalda Dahla a mnohých iných prominentných britských tvorcov detských kníh. Spolupráca s Roaldom Dahlom bola významným obdobím jeho súkromného i profesionálneho života. Ide o mimoriadne vzácny prípad súladu dvoch autorských poetík. Blake napísal a ilustroval aj vlastné knihy pre deti. V roku 1988 dostal cenu OBE.

Autor

Roald Dahl
(1916 - 1990)

O autorovi

 

 

Dobrodružný príbeh o prefíkanom lišiakovi.

Sfilmované.

Knihy Roalda Dahla majú rady deti aj ich rodičia.

Farebné ilustrácie.