0
(0)
Left
Center
Slečna Brontëová píše o láske
Autor
EAN
9788081330063
Počet strán
510
Formát knihy
160x218 mm
Pre deti od (rokov)
16
Väzba knihy
tvrdá s prebalom
Weight
673 g
Right
7,50 €
Zamknúť kúpu knihy
Off

Pridať nový komentár

Vo svojom úžasnom románe Slečna Brontëová píše o láske, ktorý je melanžou faktu a fikcie, americká spisovateľka Juliet Gael štylisticky pútavo vykresľuje sny a nádeje, vášne a súženia najznámejších sestier-spisovateliek svetovej literatúry a vychádzajúc z korešpondencie a dobových dokumentov, si domýšľa, ako láska, dramaticky a  nečakane, zasiahla Charlottu Brontëovú.

Počas dvojročného štúdia v Bruseli Charlotte spoznala niektoré radostné stránky života - atmosféru pulzujúceho mesta, cestovanie, návštevy divadla, umelecké výstavy. Zdokonalila sa vo francúzštine, študovala literatúru pod vedením svojho nezabudnuteľného a obdivovaného profesora Monsieur Hégera, s ktorým sa tak ťažko lúčila...

Po návrate domov na ponurú haworthskú faru obklopenú yorkshirskými vresoviskami, viazaná povinnosťami k prísnemu otcovi, ktorý bol takmer slepý, a k bratovi-alkoholikovi-epileptikovi- narkomanovi, ambiciózna Charlotte odmietala podľahnúť beznádeji. Spolu so sestrami Emily a Anne vymyslela plán, ako si zarobiť na živobytie a zároveň si splniť svoj sen – budú písať a stanú sa spisovateľkami. Nadané deti pastora strávili celé svoje detstvo na opustenej fare v zapadlej dedine vymýšľaním fantastických príbehov a veršovaním, preto sa im to zdalo také prirodzené, ako dýchať vzduch. Romány, ktoré písali teraz, boli však celkom odlišné od romanticko-dobrodružných napodobenín Waltera Scotta, obdivovaného románopisca ich detstva. Svoje pocity izolovanosti, osobné trápenia, sny i predstavy pretransformovali na umenie. Búrlivé výšiny Emily Brontëovej a Jane Eyrová Charlotty Brontëovej rozbúrili hladinu dobovej literárnej kritiky a vzbudili obrovskú čitateľskú pozornosť.

Nevídaný úspech Jane Eyrovej vyniesol Charlottu – plachú a trochu zvláštnu mladú ženu všedného výzoru – na výslnie londýnskej literárnej scény a do pozornosti Georga Smitha, úspešného vydavateľa a neodolateľného mladého muža. Prekročí jeho záujem o nadanú, inteligentnú a dôvtipnú novú autorku hranice profesionálneho vzťahu? Práve vtedy, keď sa zdalo, že život prináša Charlotte novú nádej, rodinu Brontëovcov postihla strašná tragédia. Londýnska módna intelektuálna spoločnosť a George Smith sa dostali do úzadia a Charlotte zostali len obavy, či ju jediný romantický vzťah nečaká len na špičke jej pera...

V blízkosti Charlotty, priamo v haworthskej farnosti, žil ešte jeden muž – kaplán pastora Brontëho, Arthur Bell Nicholls, muž s kamennou tvárou, ale srdcom plným citu, ktorý Charlottu tajne miloval. Aká odpoveď ho čaká, keď sa odhodlá požiadať Charlottu o ruku?

Z anglického originálu Romancing Miss Brontevydaného nakladateľstvom Ballantine Books v roku 2010, preložila Eva Preložníkova.

23

EVA PRELOŽNÍKOVÁ, skúsená prekladateľka a odborníčka na anglickú a americkú detskú literatúru, získala za preklad knižky R. Dahla: Žirafa, Pelly a ja medzinárodnú cenu za kvalitu prekladu – diplom Čestnej listiny IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu). Cena sa udeľuje sa každé dva roky autorom, ilustrátorom a prekladateľom za jednu z najlepších detských kníh vydaných v danej krajine za posledné dva roky. Toto ocenenie získal aj Otakar Kořínek za preklad Pána prsteňov I.-III.

Juliet GaelJuliet Gael vyrastala na stredozápade Spojených štátov. Absolvovala štúdium francúzskej literatúry a po získaní titulu MA aj štúdium filmu na súkromnej univerzite v južnej Kalifornii (UCS) a štúdium anglickej literatúry na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA). Už viac než pätnást rokov žije vEurópe. Oblúbila si najmä Paríž, kde pracovala ako scenáristka. V súčasnosti žije vo Florencii.

Hodnotenie knihy

Načítavam hodnotenie knihy...

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek a nezmeškajte tak informácie o našich nových knihách, či atraktívnych zľavách.

email_submit
Súhlasím so spracovaním osobných údajov