Veľmi dobrý text.
Trafil sa do môjho dnešného článku, v ktorom trošku inými expresívnejšími slovami hovorím skoro to isté ale nedotýkam sa budúcnosti a hovorím o prítomnosti.
Aj o tom, že ma vôbec nemusí odradiť, že obrazovka PDA o veľkosti 3-4 palce je tak nepríjemná, že sa na tom nedá nič čítať. Skôr opak je pravdou.
Iste rád by som mal nejaké neexistujúce zariadenie s 8 palcovou obrazovkou ale také tu nie je alebo je už príliš ťažké.
Lenže ten 3,5" malý PDA je priam zázrak. Všetko v článku popisované ovláda - mám ho so sebou a necítim jeho váhu. Nemusím sa oň obávať, moc nezavadzia. Môžem v ňom mať kľudne tisícku kníh. Môžem čítať v akejkoľvek polohe. Potme.
Mám pred sebou papierovú knihu a jej elektronickú verziu a vyberiem si na čítanie práve tú druhú.
Viem, že znakom "intelektuálnosti" je mať v byte tri knižnice po strop prepchate ošúchanými knihami. Ale akosi to nerobím. Knižiek sa zbavujem a robím to rád.
Jediné, čo neriskujem je tá voda ;-)
Ale musím podotknúť, že predstava ako mám "reader" na knihy nemusí byť momentálne tá pravá. PDA ako prostriedok na čítanie kníh je ideálny. Umožňuje mi náklady na jeho získanie rozložiť na viac činností - raz mi poslúži ako mapa, raz ako herné zariadenie, inokedy ako prehrávač hudby a videa. A často ako knižka. Napriek tomu si nemyslím, že sú nedostupné - s kľudom si už dnes môžem kúpiť PDA pod päť tisíc.
Celý problém je v predsudkoch, prehnaných predstavách a mylných dojmoch.
Nemám však chuť a silu ich odstraňovať pretože sme ako spoločnosť ledva dospeli k tomu, že používame e-mail. A píšeme skazky na web. To je ešte príliš málo.