Máme prvú elektronickú knihu

 
 
Úvod > Recenzie a články o našich knihách > Máme prvú elektronickú knihu
 
Fixed banner
 
 
 
 

Máme prvú elektronickú knihu

Spravodajský server zive.sk 

Aj na Slovensku máme svoju prvú elektronickú knihu. Ponúka ju vydavateľstvo Enigma, je zadarmo (aspoň dočasne) a jej autorkou je začínajúca 23-ročná študentka. Vydanie tejto knihy v elektronickej podobe majú zrejme za následok pomerne zlé ekonomické pomery; nie je však vylúčené, že vydavateľstvo Enigma sonduje záujem o takúto formu kníh.

Kniha je vo formáte .pdf, teda vo formáte programu Acrobat Reader. Kniha má síce 75 strán, no vydavateľstvo odporúča túto publikáciu vytlačiť na papier a následne ju čítať - myslím však, žeby sme tým prišli o to pravé, elektronické čaro. eKniha Motýlik je zrejme prvou "kvázi" elektronickou knihou na slovenskom internete. Zo strany vydavateľstva Enigma sa jedná o zaujímavý krok, ktorý sa nemôže skončiť neúspechom. Tento inovatívny ťah možno ocenia aj ďalší nádejní spisovatelia, ktorí nepochodili u kamenných knižných vydavateľstiev. 

Technické prevedenie tejto knihy je síce na pomerne nízkej, resp. netradičnej úrovni. Kniha a hlavne jej spôsob uvedenia však podľa mňa splní svoj účel. Uvidíme, kto ďalší bude nasledovať.

Čítanie ebooks si nepredstavujem na veľkom monitore, toho mám dosť v práci. Skôr by som preferoval malé zariadenie, podobné palmu. Hlavné funkcie by mali byť prívetivý dizajn, nízka spotreba a hlavne adekvátna cena. Aj tak si však myslím, že papierová kniha má svoje čaro. 

Roman Záhorec