Bezdomovci predávajú knihu o anglickom kolegovi

 
 
Úvod > Recenzie a články o našich knihách > Bezdomovci predávajú knihu o anglickom kolegovi
 
Fixed banner
 
 
 
 

Bezdomovci predávajú knihu o anglickom kolegovi

SME (5. 8. 2003)

"Rozhodol som sa pre Londýn, a tak som v Londýne. Pricestoval som uprostred zimy. To nebol dobrý nápad. Skúste stráviť jednu januárovú noc vonku vo vchode a budete vedieť, prečo. S batohom a karimatkou som vyšiel zo stanice a mal som pocit, že začínam od začiatku," hovorí sedemnásťročný Link, protagonista románu anglického autora Roberta Edwarda Swindellsa Ako kameň (Stone cold). 

V lete si táto kniha, ktorá vyšla v nitrianskom vydavateľstve Enigma v preklade Evy Preložníkovej, začala hľadať cestu k čitateľovi okrem "klasickej" distribúcie aj prostredníctvom bezdomovcov-predajcov časopisu Nota bene. Jej cena (spolu s časopisom, ktorý sa okrem Bratislavy predáva ešte v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove) je 150 korún. "Príbeh chlapca, ktorý sa po skončení školy ocitá bez domova, matkinej starostlivosti a nakoniec i strechy nad hlavou, uteká pred nevlastným otcom a ponižovaním, inšpiroval vydavateľstvo k tejto forme spolupráce s nami, informuje Zuzana Csontosová z občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré mesačník Nota bene vydáva. "Kniha autenticky opisuje, ako sa cíti človek, keď je na ulici. Bez toho, kto za to môže alebo nemôže. Link nikoho
neobviňuje, ale verne popisuje, aké to je byť bezdomovcom, v Londýne či Bratislave."

Prvý pouličný román si však nemôžete kúpiť okamžite, treba si ho u predajcu objednať. Podľa skúsenosti u jedného z nich, na bratislavskom Námestí SNP, je dodacia lehota knihy pár hodín. "Je to tým, že predajcovia túto možnosť prijali opatrne, aj preto, že v lete je všeobecne mierny pokles záujmu o kúpu časopisu," vysvetľuje Zuzana Csontosová. "Na začiatok sme objednali dvesto kníh, uvidíme, ako sa nám táto novinka ujme. Podľa toho sa rozhodneme, či k podobnému projektu pristúpime aj v budúcnosti." 

Vo vydavateľstve Enigma vyšla kniha v náklade tisíc kusov a v bežnej distribúcii sa predáva za 69 korún. Je to prvá Swindellsova kniha, ktorú v Enigme vydali. No lákajú ich aj ďalšie diela tohto, ale i iných autorov, ktorí sa venujú problémom alkoholizmu či homosexuality. "Uvažujeme nad edíciou kníh pre tínedžerov s obdobnými kontroverznými témami, u nás takéto knihy zatiaľ stále absentujú," hovorí majiteľ vydavateľstva Enigma Vladimír Preložník. "Aj keď si uvedomujeme, že mladí dnes čítajú menej." 

Swindellsov román, ktorý je pôsobivou výpoveďou o každodennom boji o prežitie v prostredí nehostinných ulíc, schodísk, parkov, bol v roku 1994 ocenený Carnegieho medailou.