Recenzie a články o našich knihách

 
 
Úvod > Recenzie a články o našich knihách
 
Fixed banner
 
 
 
 

Krátky príbeh o láske - Peter Konečný

KNIŽNÁ REVUE 10/2014

Peter Konečný vstupuje do slovenskej poézie v  neobvykle veľkom štýle. Jeho vizuálne príťažlivá a rozsahom pomerne hutná debutová zbierka Krátky príbeh o  láske ani náhodou nepripomína skromné prvotiny tohto, čoraz menšinovejšieho literárneho druhu. Konečného vzťah k estetizmu je badateľný vo viacerých rovinách.

Celý článok...
 

Slávny kreslený reportér Tintin sa k nám vrátil v plnej farbe

SME (13. 3. 2006)

Tintinove dobrodružstvá: Žezlo kráľa Otakara * Vydal Casterman / Enigma r. 2005

Slovenský čitateľ komiksov má konečne možnosť si v rodnej reči prečítať poriadne preložené a graficky urobené vydanie Tintinových dobrodružstiev. Absolútna klasika európskeho komiksu sa k nám dostáva vo farbe po takmer 70 rokoch od prvého vydania.

Celý článok...
 

Svet videný očami vlka chce konkurovať čarodejníckemu učňovi

SME (15. 2. 2006)

Koncom minulého roka, tesne pred Vianocami sa na slovenský knižný trh dostala kniha, ktorá konkuruje nielen Harrymu Potterovi, ale aj Pánovi prsteňov. V mnohotisícových nákladoch sa vydáva v Paríži, Tokiu i v New Yorku, lebo, ako povedala prekladateľka slovenskej podoby Eva Preložníková, "román Brat Vlk patrí medzi knihy, ktoré budú deti čítať tajne s baterkou pod paplónom".

Celý článok...
 

Rozhovor s Michelle Paverovou, autorkou knihy Kronika temného dávnoveku

SME (25. 5. 2005)

Často rozmýšľam, či by som vedela prežiť v lese

Britská spisovateľka MICHELLE PAVEROVÁ vzbudzuje pozornosť fantastickými príbehmi pre staršie deti. Zo zamýšľaného cyklu šiestich kníh Chronicles of Ancient Darkness (Kronika dávnej temnoty) zatiaľ vyšla prvá, Brat Vlk, z ktorej sa v Británii doteraz predalo viac než 113-tisíc výtlačkov. Na Veľtrhu detskej knihy v Bologni sa prezentovala druhá kniha, ktorá bude v definitívnej podobe publikovaná v septembri. Práva na sfilmovanie celého cyklu kúpil renomovaný filmový režisér a producent Ridley Scott, práva na preklad všetkých šiestich príbehov sa zatiaľ predali do dvadsiatich siedmich jazykov. Michelle Paverová nám v Bologni poskytla exkluzívny rozhovor.

Celý článok...
 

Bezdomovci predávajú knihu o anglickom kolegovi

SME (5. 8. 2003)

"Rozhodol som sa pre Londýn, a tak som v Londýne. Pricestoval som uprostred zimy. To nebol dobrý nápad. Skúste stráviť jednu januárovú noc vonku vo vchode a budete vedieť, prečo. S batohom a karimatkou som vyšiel zo stanice a mal som pocit, že začínam od začiatku," hovorí sedemnásťročný Link, protagonista románu anglického autora Roberta Edwarda Swindellsa Ako kameň (Stone cold). 

Celý článok...
 

Ako kameň

Hospodársky denník (10. 4. 2003)

Kamenné srdce sveta Vážim si svoju posteľ, svoje obedy a večere a najmä si vážim svoje rodinné zázemie.

Po tom, čo som si prečítal knihu Roberta Swindellsa Ako kameň, ktorú vydalo nitrianske vydavateľstvo Enigma, to ináč ani nemôže byť. Vážim si všetko, čo mám, lebo vďaka tejto knihe si uvedomujem, ako ľahko sa dá o všetko prísť a ako rýchlo sa z plnohodnotného človeka stáva tvor marginalizovaný, na okraji záujmu spoločnosti. Bezdomovec. Hladujúci a po teple túžiaci bezdomovec. 

Celý článok...
 

Prvý pouličný román ponúkajú predajcovia Nota bene

SME (4. 8. 2003)

Prvý pouličný román na Slovensku ponúkajú v týchto dňoch v uliciach niektorých miest predajcovia časopisu Nota bene. Tak ako ich život, ani príbeh od britského autora Roberta Swindellsa nie je žiadnou rozprávkou.

Celý článok...
 

Maturity s Enigmou

Hospodársky denník (19. 6. 2002)

Tohtoročné maturity sú už minulosťou a tí, ktorí ich nezvládli, sa "modlia", aby letný termín dopadol lepšie. Akúsi "bibliu" - knihu kníh - v tomto smere pripravilo nitrianske vydavateľstvo Enigma, v ktorom čerstvo čerstvučko vyšla kniha autorky Milady Caltíkovej Slovenský jazyk a literatúra. Má výstižný podtitul: Pomôcka pre maturantov a uchádzačov o štúdium na vysokých školách.

Celý článok...
 

V sieti

Vyšlo na ROOT.CZ 16. 7. 2002 

V dnešní recenzi se podíváme na knihu V sieti, kterou napsal Juraj Bednár - známá osobnost slovenského open source hnutí. Jako perličku na závěr si pak můžete přečíst také původní rozhovor se samotným autorem. 

Celý článok...
 

Tajomstvá internetu pre všetkých (paranoikov)

Vyšlo na SME.SK 

Juraj Bednár: V sieti. Enigma (www.enigma.sk). 
Nitra 2002

Je zmazaný súbor naozaj zmazaný? Dá sa prelomiť šifra? Existuje veľký elektronický brat? Kadiaľ blúdia moje esemesky? V knihe Juraja Bednára, paradoxne, nenájdete odpoveď na žiadnu z otázok, ktorými na obálke láka čitateľov. Po jej prečítaní si však budete tieto otázky klásť sami, keď si najbližšie sadnete za počítač, pripojíte sa na internet alebo vyťukáte číslo na mobile - autor vás totiž zbaví mnohých ilúzií o nových technológiách.

Celý článok...
 

Slovenský e-book!!!

Spravodajstvo PC REVUE

Internet, 20.10.2000Veru tak, po Stevenovi Kingovi a olympijských knižkách zo Sydney sme sa dočkali aj prvého slovenského e-booku. Vydalo ho vydavateľstvo Enigma a jej autorkou je 23-ročná študentka Sylvia Mozerová.

Celý článok...
 

Neprekročený prah minulosti v nás

Národná Obroda (24. 3. 2000) 

Román Námestie v Mähringu vyšiel po prvý raz v roku 1965, ale až dnes dostávajú čitatelia do rúk pôvodnú, necenzurovanú verziu. Anton Hykisch ho napísal už ako autor známy z Mladej tvorby . Za sebou mal v čase jeho zverejnenia štyri knižky próz - Sen vchádza do stanice (1961) , Krok do neznáma (1963) , Stretol som ťa (1963) a Naďa (1964). Hykisch patril k novej generačnej i umeleckej vlne tohto obdobia. Jej témou bolo sústreďovanie sa na preniknutie do konkrétnych pocitov a myšlienok súčasníka, ktorého intelektuálna vyspelosť často naráža na bariéry konvenčnosti, byrokracie, zvráteného systému. V jeho románe sa do popredia dostala akási nová "stratená generácia", ktorá dorastala v čase druhej svetovej vojny, a rovnako ako tá čítanková objavila hranice (svojich) možností... 

Celý článok...
 

Posledný literát, ktorý prinútil deti čítať

SME (18. 9. 1999)

Pilot a špión, čistokrvný Nór a konzervatívny Angličan do špiku kosti, oddaný otec rozvetvenej rodiny a rodinný tyran, autor morbídnych poviedok pre dospelých a subverzívno-moralistických knižiek pre deti – muž kontrastov menom Roald Dahl (1916–1990). Ako mladý človek túžil po tom, aby ho uznali ako váženého spisovateľa, do histórie sa však zapísal ako fenomenálne úspešný autor detskej literatúry. Bol synom nórskeho podnikateľa, ktorý sa usadil a zbohatol vo Walese. Túžba po dobrodružstve ho priviedla do Afriky, kde strávil niekoľko rokov ako zamestnanec firmy Shell. Tam ho zastihla druhá svetová vojna a Dahl sa vrhol do ďalšieho dobrodružstva - služby v britskom letectve. Po havárii sa ocitol v diplomatických službách vo Washingtone a stal sa stredobodom tamojšej smotánky. 

Celý článok...
 

Prekvapivý Dahl

Knižná revue

V jednom románe Angusa Wilsona, ktorý som nedávno čítal, vystupuje postava spisovateľa kníh pre deti, ktorý sa podujal zvyšovať detskú predstavivosť, ale v svete dospelých sa cíti upätý a nesvoj. Toto konštatovanie vôbec neplatí pre anglického prozaika Roalda Dahla, ktorého slovenský čitateľ už pozná z viacerých vydaní próz "pre dospelých". V druhej polovici minulého roka sa na našom knižnom trhu objavila jeho zatiaľ prvá kniha pre deti v slovenčine (ako uvádza reklamný text na zadnej strane obálky) – Hastrošovci.

Celý článok...
 

QED - Nezvyčajná teória svetla a látky

Recenzia OMFI 3/2000 (29), str. 71-72

QED - Richard P. Feynman

preklad z ang. originálu "QED - The Strange Theory of light and Matter", Princeton UP, 1988
Preklad: J. Hanč, S. Tuleja, 2000
Vydavateľ: ENIGMA, Nitra

Legendárneho nositeľa Nobelovej ceny Richarda P. Feynmana netreba fyzikálnej verejnosti predstavovať. Je známy svojou snahou priblížiť fyziku študentom a nefyzikálnym poslucháčom svojským spôsobom tak, aby zjednodušovanie neznamenalo hovoriť o niečom inom, ale aby zostal zároveň na vedeckej úrovni.

Celý článok...
 

Richard P. Feynman - QED

Národná obroda (Číslo 84, Ročník XI) 

Knižná novinka. Knihu Richarda P. Feynmana QED – nezvyčajná teória svetla a hmoty (do slovenčiny preložili Jozef Hanč a Slavomír Tuleja, Enigma, Nitra 2000) jednoducho musí mať vo svojej knižnici každý vážný záujemca o prírodné vedy všeobecne a fyziku konkrétne.

Celý článok...
 

Nezvyčajná teória svetla a látky

Časopis QUARK 11/2000 

QED - R.P.Feynman, R.B.Leighton

Chcete vedieť, že svetlo sa nešíri priamočiaro, ale že v skutočnosti ide po všetkých dráhach; že svetlo sa odráža od všetkých častí zrkadla; že existujú fotóny letiace rýchlejšie alebo pomalšie ako 300 000 km/s; že elektróny letiace späť v čase sú pozitróny, atď.?

Celý článok...
 

Fyzika, pomôcka pre maturantov a uchádzačov o štúdium  na vysokých školách

OBZORY MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY 57/1999, str. 72

Nedávno vyšla odborne a didakticky veľmi kvalitne napísaná kniha od skúseného a úspešného učiteľa RNDr. Ivana Tepličku, profesora na gymnáziu v Nitre. Pomôcka vyšla v edícii CHYSTÁTE SA NA MATURITU? vydavateľstva ENIGMA. Obsahuje 277 strán textu s bohatou ilustráciou, na ktorých je prehľadne a zaujímavým spôsobom prezentované učivo z fyziky zo strednej školy. 

Celý článok...
 

Geografia v otázkach a úlohách

Zbierka úloh a otázok geografickej olympiády, šk. r. 1993/94 – 1997/98

Publikácia Geografia v otázkach a úlohách s podtitulom Zbierka úloh a otázok geografickej olympiády šk. rok 1993/94 – 1997/98 predstavuje ucelený súbor otázok, úloh a zároveň odpovedí z jednotlivých kôl geografických olympiád v priebehu piatich rokov.

Zostavovateľky si stanovili cieľ predstaviť celú súťaž v jej dynamickom vývoji.

Celý článok...
 

Máme prvú elektronickú knihu

Spravodajský server zive.sk 

Aj na Slovensku máme svoju prvú elektronickú knihu. Ponúka ju vydavateľstvo Enigma, je zadarmo (aspoň dočasne) a jej autorkou je začínajúca 23-ročná študentka. Vydanie tejto knihy v elektronickej podobe majú zrejme za následok pomerne zlé ekonomické pomery; nie je však vylúčené, že vydavateľstvo Enigma sonduje záujem o takúto formu kníh.

Celý článok...
 

Na svete je prvá slovenská elektronická kniha

Denník SME - príloha počítače

Vydavateľstvo Enigma koncom októbra zverejnilo na svojej webovej stránke prvú slovenskú elektronickú knihu - literárne dielo vo forme počítačového súboru, ktorý si môže ktokoľvek stiahnuť z internetu do svojho počítača a prečítať na obrazovke alebo vytlačiť.

Celý článok...
 

Slovenská e-kniha

Národná obroda 

M. Kasarda v spolupráci s info. servisom PC Revue

Po Stevenovi Kingovi a olympijských knižkách zo Sydney sme sa dočkali aj prvého slovenského e- booku.

Celý článok...