Marec 2017

 
 
Úvod > Editoriál > Marec 2017
 
Fixed banner
 
 
 
 

Marec 2017

Marec 2017

Heslo  Marec - mesiac knihy  iste poznajú všetci (najmä starší) obyvatelia Slovenska i Česka. Takáto pocta sa marcu, no hlavne knihám, dostala po prvýkrát v r. 1955, na počesť Mateja Hrebendu (ktorý sa narodil i zomrel v marci, 1796 - 1880). Matej Hrebenda bol podomovým kníhkupcom, zberateľom ľudových piesní a rozprávok, národným buditeľom, šíriteľom slovenskej i českej kultúry, autorom príležitostných básní. Napriek tomu, že bol takmer slepý a žil väčšinou v biede, sa knihám neprestal venovať do konca svojho života.

Od čias Hrebendu sa vo všetkých odboroch ľudskej činnosti udiali doslova revolučné zmeny. Týka sa to samozrejme i kníh. Podivuhodné je, že sú tu dodnes, v pôvodnej, "archaickej", papierovej podobe. Prežili digitalizáciu, internet, čítačky, masmédiá, výzvy na šetrenie lesov, strašenie prachom a roztočmi... Utešene sa množia (ako tie roztoče) a zapĺňajú police kníhkupectiev,  antikvariátov, knižníc, pracovní i bytov do posledného miestečka. Stali sa dokonca najobľúbenejším darčekom najmä na Vianoce (aj keď často ide o len o spásonosnú "krabičku poslednej záchrany", kúpenú doobeda na Štedrý deň).

Kde sú tie časy, keď mi za "socíka" známa pani v kníhkupectve odkladala podpultové knižné novinky, najmä prekladové, ktoré prichádzali vždy vo štvrtok, v obmedzenom množstve.

V duchu bonmotu "Odborník sa diví, laik žasne", pri vstupe do veľkého kníhkupectva sa úprimne divím nad obrovskou nadprodukciou písaného slova, presahujúcou časové možnosti bežného človeka prečítať čo i len stotinu z toho, čo vám knižný trh ponúka.

Ako vydavateľ si niekedy pri dodávke našich noviniek kladiem otázku, či sa naša knižka nestratí v prívale nových a nových kníh z celého sveta (na väčšine z nich je napísané: "Svetový bestseller", "Preložené do 30 jazykov", "Kniha, ktorá zmení váš život" "TOP 1 v Londýne" a pod.). Či si vôbec klient knihu všimne, vezme ju aspoň do ruky, či nebodaj si ju aj kúpi. Je to matematicky nevysvetliteľné, ale obyčajne sa mi tieto obavy nenaplnia: väčšina našich kníh sa v pohode predá, niektoré z nich dokonca nestíhame tlačiť.

Ešte ťažšie musí byť po vstupe do kníhkupectva autorovi.

Predstavte si, že ste napísali (podľa Vás) celkom dobrú rozprávku pre deti. Podaril sa vám malý zázrak - našli ste na ňu vydavateľa. Ak nie, vydali ste si knihu (za pomoci fimy Pôžičkáreň, sro) "vo vlastnom náklade" a tešíte sa, ako ju kníhkupectvá zaradia do predaja, ľudia budú o ňu pri pultoch biť, knižnice pozývať na besedy s čitateľmi, televízie do Smotánok, rozmýšľate aj, čo z honorárom (nové auto? Maledivy? bazén?).
Poďme na to matematicky:

Momentálne je v ponuke na našom knižnom trhu 2182 titulov rozprávok (www.martinus.sk). Vizualizujme si to: Keby sme poukladali 2182 + 1 rozprávkových kníh na stôl, musel by byť dlhý cca 480 metrov. Pozdĺž tohto stola prechádza Jeho Veličenstvo (budúci) Čitateľ a letmo si prezerá knihy (len letmo preto, lebo, keby sa pri každej knihe zastavil čo i len na 5 sekúnd, trvala by mu "prechádzka" pozdĺž stola rovné 3 hodiny!). Takže: naša p.o. (pokusná osoba) kráča pomalým krokom vedľa polkilometrového stola, a len letmo si prezerá obálky kníh. Po 15 minútach pomalej chôdze sa na konci stola otočí, vráti sa napr. o 283 metrov späť a ukáže prstom na jednu knihu. A je to práve tá Vaša!

Napriek tejto dosť pesimistickej predstave sú aj na Slovensku autori, ktorí dokážu zaujať svojimi knihami desiatky tisíc čitateľov. Napr. (sfilmovaný) bestseller Evity si vraj kúpilo 160.000  klientov (ináč na Slovensku sa kniha, ktorej sa predá viac ako 5.000 výtlačkov považuje za bestseller). 

Ak chcete byť svedkom odovzdávania literárnych cien Panta Rhei Awards 2016 podľa hlasovania čitateľov, priamy prenos bude 30. marca 2017 o 19,30 hod. na www.joj.sk. Uvidíte autorov najpredávanejších a najobľúbenejších kníh, kultúrny program s moderátorku K. Farkašovú. Možno aj nás - sme pozvaní. Hlasovať i vyhrať ceny môžete na www.awards.sk         

K Mesiacu knihy pripravila zaujímavú súťaž o ceny pre čitateľov aj knižná distribúcia Martinus.sk. Propozície pozri na: www.kniznedilemy.sk.