Apríl 2017

 
 
Úvod > Editoriál > Apríl 2017
 
Fixed banner
 
 
 
 

Apríl 2017

Biznis s dušou

Bolonský veľtrh detských kníh je vo svojej podstate rovnaký ako iné kontraktačné veľtrhy. Nepreberné množstvo „tovaru“ na stovkách metrov štvorcových... Vydavatelia by radi predali svoje knihy na preklad do iných krajín, vydavatelia z iných krajín by radi kúpili a preložili do svojho jazyka (aspoň) niekoľko bestsellerov. Atmosféra je však oveľa príjemnejšia než na veľtrhu bežného spotrebného tovaru. Zrejme je to v tom, že to, čo sa na pultoch veľtrhu ponúka, má dušu. Detská kniha na motýlích krídlach nesie krehkú myšlienku a jemný pocit. Myšlienku a pocit, ktorá deťom zmení postoj a urobí z nich lepších ľudí. Tovar na tomto veľtrhu sa teda berie do rúk (tisíckrát denne) opatrne a s úctou. Jej „výrobcovia“ do nej vložili nespočetné hodiny času, more energie a kúsok duše. Je tu cítiť, že kupujúci aj predajcovia predsa pristupujú k svojmu tovaru trochu inak ako k bežnejšej komodite. Áno, v konečnom dôsledku ide o zisk, no niekedy sa menšiemu zisku obetuje vyššie poslanie, ktorú kniha podľa (nadšeného) vydavateľa má. Nedá sa nevšimnúť si aj to, že ázijské výstavné plochy sú akési vyľudnené oproti stánkom renomovaných európskych knižných domov. Raz darmo, kultúra nepustí...

Bolonský knižný veľtrh je ako ženevský medzi autosalónmi. Kráľovský. A to nie len v obrovskej ponuke horúcich noviniek, ale aj v kvalite, príjemnej atmosfére, bohatej tradícii a výborných sprievodných akciách. Sú to štyri dni adrenalínu pre vydavateľov, autorov, ilustrátorov, prekladateľov, kníhkupcov, knihovníkov, učiteľov a grafikov. Stretávajú sa tu už 55. rok, tentokrát ich prišlo 26 743 z celého sveta.

Neviem si predstaviť lepší priestor na rozširovanie profesionálneho obzoru pre ilustrátorov. Keďže detská kniha je predovšetkým o ilustrácii,  ilustrátori tu môžu vidieť všetky možné druhy ilustrácii detských kníh, aké si len možno predstaviť. Panely s veľkými obrázkami z kníh sú doslova všade. Mnohé z nich získali prestížne ceny. Stovky mladých kresliarov z celého sveta pripínajú svoje kresby na obrovské nástenky v nádeji, že zaujmú vydavateľov.

Autori detských príbehov, prekladatelia a vydavatelia tu majú tiež svoje workshopy, diskusie a prednášky o tom, kam sa detská kniha uberá. Témy, o ktoré v knihách ide, nie sú vždy len príjemné. Skôr naopak. Knižky pre deti boli tento rok v Bologni aj o hlade, chudobe, vojne, nútenom vysťahovaní... Hľadajú sa teda spôsoby, ako deťom vhodne ukázať, že aj toto na svete existuje bez toho, aby ich to predčasne zranilo alebo vytvorilo im to predsudky. Ťažká a záslužná práca.

Napriek tomu, že vydavateľský priemysel sa považuje za pomerne konzervatívny, prechádza zmenami. V Bologni bolo vidieť, že knižný a digitálny svet sa čoraz viac približujú. Nie všetky vydavateľstvá sú však zmiešaním knižnej a digitálnej reality nadšené. Dá sa povedať, že väčšina ich vlastne neponúka, preferuje knižku, ku ktorej nie je treba smartfón ani tablet, len oči a vlastnú fantáziu. Nakoniec však i tak rozhodne malý čitateľ. Rozhodne sa sám, ku ktorej knižke potrebuje digitálnu aplikáciu a ku ktorej nie. Smerovanie v oblasti učeníc však napriek všetkému musí byť každému jasné. Najnovšie platformy výroby elektronických učebníc predstavené v Bologni asi nikoho nenechajú na pochybách. Z pohľadu tradičného učiteľa je priam nepredstaviteľné, čo všetko by s takou „knihou“ mohol na hodine robiť...

Soňa Kondelová
ENIGMA PUBLISHING, zahraničné práva